Достапно од 10.00 до 22.30 часот (В) – Вегетаријанска опција

СТАРТЕРИ

Начос

370

мексикански чипс прелиен со топен кашкавал и пикантен начос кашкавал, сервиран со салса и крем сос. (440гр) (В)

Рол де пољо

300

пилешко филе во крцкава тортиља сервирано со крем сос. (300гр)

Корн фритерс

290

ќофтиња од пченка, сервирани со пико де гајо, авокадо, крем сос и салса. (390гр) (В)

Гранде тотопос

350

традиционален Мексикански чипс сервиран со салса, крем сос, начос кашкавал и пико де гајо. (220гр) (В)

Гвакамоле

390

авокадо, свежи домати, кромид, лимета и коријандер, сервирана со Мексикански чипс. (220гр) (В)

Брускета со тартар од цвекло

310

брускета со крцкава тортиља, гвакамоле, цвекло, капери и сенф. (220гр) (В)

Онион рингс

320

паниран кромид сервиран со сос од мед и сенф, салса и крем сос. (550гр) (В)

Лосос рол

490

тортиља, крем сос, лосос, авокадо, спанаќ, киноа, дресинг. (190гр) (В)

Крокети

350

крокети од компир и семки од афион сервирани со горгонзола сос. (230г) (В)

Микс стартер

690/1090

пршута, пармезан, намаз од горгонзола, маслинки, шери домати и крекери. (490/750 гр)

САЛАТИ

Шеф

390

марула, ајсберг, авокадо, печурки, пиперки, морков, свеж дресинг од лимета и мајонез и крцкава сланина. (520гр)

Амигос

390

марула, пилешко филе, печурки, пармезан, маслинки, мексикански микс и јогуртов дресинг. (510гр)

Бифтек

690

сотиран бифтек сервиран врз рукола, шери домат и пармезан прелиено со балсамико дресинг. (380гр)

Киноа

370

киноа, црвен кромид , авокадо, наут, марула, грашок, пченка, грав, дресинг од маслиново масло, сенф и лимон. (300гр) (В)

Коб

390

авокадо, пилешко филе, варено јајце, домати и крцкава сланина, сервирани врз марула и рукола со дресинг од мед и сенф. (440гр)

Козјо сирење

370

свеж спанаќ, авокадо, поховано козјо сирење, лешници, домати, маслинки и балсамико дресинг. (440гр) (В)

Цезар

390

традиционална Цезар салата со, ајсберг, пилешко филе, тостиран леб, и цезар дресинг. (450гр)

Ронкалина

350

печени тиквички, модар домат и пиперки, збогатенa со кашкавал, сервирани врз марула и вкусен дресинг. (450гр) (В)

Рукола

330

рукола, шери домати и пармезан, прелиена со балсамик сос. (100гр) (В)

ЊОКИ

Домат и сланина

450

(680 гр)

Вргањ

450

(460гр) (В)

Четири сирења

450

(510гр) (В)

Домат и босилек

450

(600гр) (В)

СПЕЦИЈАЛИТЕТИ

Амигос пилешко

450

пикантно пилешко филе приготвено со микс од зеленчуци, сервирано со прилог по ваш избор. (640гр)

Пилешко со жалфија

390

сотирано пилешко филе приготвено со жалфија и лук, сервирано со прилог по ваш избор. (550гр)

Парма пилешко

540

поховано пилешко филе прелиено со доматен сос и моцарела, сервирано со прилог по ваш избор. (710гр)

Свинско филе со зачини

680

сотирано свинско филе приготвено со микс од ароматични тревки, сервирано со прилог по ваш избор. (620гр)

Свинско филе со вргањ

750

сотирано свинско филе прелиено со кремаст сос од вргањ, сервирано со прилог по ваш избор. (790гр)

Паеља

810

морски плодови и пилешко месо готвени на путер со зачинет ориз, зеленчук, лук, шафран и други зачини. (550гр)

Бифтек со шарен бибер

1590

сотиран бифтек прелиен со кремаст сос од шарен бибер, сервиран со прилог по ваш избор. (710гр)

Бифтек со рузмарин

1450

сотиран бифтек прелиен со топол сос од рузмарин, лук и маслиново масло, сервиран со прилог по ваш избор. (550гр)

Бифтек со вргањ

1650

сотиран бифтек прелиен со вкусен сос од вргањ, сервиран со прилог по ваш избор. (780гр)

Чили кон карне

690

пикантно бавно печено јунешко месо прелиено со кашкавал, сервирано врз ориз со чипс, салца, и павлака.(680гр)

Вргањ на путер

490

сотиран вргањ на путер, хумус, шери домат, лук, интегрален леб, микросалата. (390гр) (В)

ТОРТИЉИ

Кесадија

420

Пилешко – 440
Веге – 420

две тортиљи полнети со растопен кашкавал и избор од пилешко филе, печурки или печени зеленчуци, сервиран со салса и крем сос. (400гр) (В)

Бурито

420

Свинско – 490
Пилешко – 450
Телешко – 570
Веге – 420

голема тортиља полнета со ориз, топен кашкавал, крем сос и избор од пилешко, телешко или свинско месо, или мешани зеленчуци, сервирано со салса. (570гр) (В)

Фахитас

830

Свинско – 870
Пилешко – 830
Телешко – 950

избор од пилешко, телешко, или свинско месо, припремено со микс од зеленчуци и растопен кашкавал, послужено со свежа салата, шест тортиљи, ориз, пико де гајо, салса, фрижол и крем сос. Совршено за двајца. (950гр)

Такос

440

Свинско – 490
Пилешко – 440
Телешко – 570

две превиткани тортиљи полнети со зеленчуци, кашкавал, начос сирење и избор од пилешко, телешко или свинско месо. Сервирано со ориз, салса и крем сoс. (480гр)

Чимичанга

460

Свинско – 510
Пилешко – 460
Телешко – 610

пикантен оброк од три тортиљи полнети со ориз, два вида кашкавал, халапењос и избор од пилешко, свинско или телешко месо, зачинета со цимет. (600гр)

Начос енчилада

540

Пилешко – 540
Телешко – 670

две тортиљи полнети со растопен кашкавал, пикантен начос кашкавал и пилешко или телешко месо, сервирана со пико де гајо. (600гр)

Флаутас

430

три крцкави тортиљи полнети со фета сирење и пилешко филе, сервирани со пико де гајо. (590гр)

Тампико

430

Телешко – 550
Пилешко – 450
Веге – 430

ориз со печени зеленчуци, печурки, кашкавал и пилешко филе, сервирано со крцкава тортиља со салса и крем сос. (570гр) (В)

Еспиначас

390

тортиљи полнети со спанаќ, печурки и кромид, сервирано со пико де гајо. (360гр) (В)

ПРИЛОЗИ

Печен зеленчук

130

(150гр) (В)

Зачинет компир

130

(150гр) (В)

Мала рукола салата

130

(150гр) (В)

Брокула на путер

130

(150гр) (В)

Ориз на путер

130

(150гр) (В)

ДОДАТОЦИ

Пико де гајо

70

ситно сечкани домати, кромид и халапењоси со сок од лимета (50гр) (В)

Фрижол

70

кремаста салата од црн грав (50гр) (В)

Сос мед и сенф

70

(50гр) (В)

Салса

70

зачинето доматно пире (150гр) (В)

Начос кашкавал

120

растопен пикантен кашкавал (50гр) (В)

Крем сос

70

пачинета павлака (50гр) (В)

Халапењос

90

закиселени лути пиперчиња (50гр) (В)

Гвакамоле

170

кремаста салата од авокадо (50гр) (В)

Тортиља

20

топла пченична тортиља (50гр) (В)