Достапно од 10.00 до 22.30 часот (В) – Вегетаријанска опција

САЛАТИ

Медитеранска салата со шарена киноа и црн наут

350

Свежа и хранлива салата со шери домати, краставички, црвен кромид, морков и ајсберг, комбинирана со црн наут и шарена киноа. Зачинета со освежителен лимонов
дресинг. (400гр)

Салата со резанки бифтек и печурки и ароматично нане

850

Салата со сочен бифтек, разни зеленчуци, ароматично нане, и рукола, дополнета со микс од печурки и лимонов дресинг (420гр)

Салата со пилешки копан, авокадо, зазики и крцкава тортиља

410

Печен пилешки копан, крцкав ајсберг, парчиња авокадо и шери домати, со домашно зазики и крцкави тортиљи.
(400гр)

Традиционална Дакос салата

490

Јачменов леб натопен во доматен пелат и ситно сецкани свежи домати, зацинет со маслиново масло и оригано. Завршен со парчиња фета и маслинки. (560гр)

Салата со грилован лосос, капери и маслинки

550

Свеж ајсберг и рукола, дополнети со парчиња црвен кромид, маслинки и печен лосос, збогатени со капери и микротревки. (320г)

Салата со слатко цвекло, кремаста фета, крцкави ореви и маслинки

400

Рукола и ајсберг, збогатени со слатко цвекло, кремаста фета, крцкави ореви и црни маслинки со лимонов дресинг(300гр)

МЕЗЕ

Мароканско

750

Селекција на кремаст хумус и доматен хумус, послужени со маслинки, свежи краставици, маринирани артичоки и сочни шери домати во две бои. Сервирано со топол леб, парченца лимон и крцкави фалафел топчиња. (550 гр)

Медитеранско

800

Мешавина од богати кремасти салати од модар патлиџан, фета дип, и класичен зазики, послужени со маслинки и топла пита леб. Комплетирано со маринирани пиперчиња со туна и свеж лимон. (600гр)

Мексиканско

650

Домашно приготвено гвакамоле и кремаста кесадија со топен кашкавал, дополнети со начос кашкавал. Збогатени свежа салса верде и пикантна Сан Маркос салса. Послужено со чипс од тортиља. (550гр)

ПРЕДЈАДЕЊА

Фалафел врз црвен хумус и зазики

450

Четири крцкави фалафел топчиња, послужени со богат доматен хумус и дресинг од зазики, украсено со свежи микротревки (300гр)

Начос Железничка

350

Крцкав тортиља чипс, прелиен со начос кашкавал, пикантни халапењос, свежи домати, и кремаст фрижол. Сервирани со гвакамоле. (300гр)

Сладок компир со чипотле

320

Зачинет пржен сладок компир сервиран со пикантен чипотле дресинг. (350гр)

Кесадија со пикантна фета

250

Tортиља полнета со кремасто сирење фета, во придружба на кисела павлака, сочни шери домати, сечкани маслинки и свежа рукола. (150gr)

Ќофтиња од тиквичка со зазики

330

Сочни ќофтиња направени од тиквички, лесни и воздушни, послужени со освежителен зазики сос.

Крцкаво козјо сирење

290

Коцки козјо сирење со афион, послужени со џем од пиперки. (220гр)

Шкампи во темпура

550

Панирани шкампи, сервирани со кремаст аиоли сос. (250gr)

Флаутас со слатко чили

370

Пилешки батак и топен кашкавал со слатко чили во крцкава тортиља. Послужено со салса верде. (420г)

Вргањ со хумус

490

Сотиран вргањ на путер, хумус, шери домат, лук, интегрален леб, микросалата. (390гр)

СПЕЦИЈАЛИТЕТИ

Фахита со пилешки копан и шарени бабури

850

Мариниран и печен пилешки батак, сервиран со кромид и три бои на пиперки. Сервиран со топли тортиљи, свежо гвакамоле, кремаст фрижол, течен начоси и свеж лајм. (950гр)

Карне асада со чимичури сос и домашно гвакамоле

850

Сецкан јунешки рамстек, сервиран со чимичури и свежо гвакамоле, дополнер со микс од црвени и жолти шери домати и пикантни халапењоси. Сервирани со топли тортиљи. (500гр)

Рагу од говедско и свинско месо со њоки

620

Богато рагу од свинско и телешко месо, деликатно крчкано до совршенство, послужено со меки њоки. Збогатено со рендан пармезан и свеж босилок. (500гр)

Рижото со шафран

450

Кремасто ризото приготвен со арборио ориз и путер. Зачинет со шафран и комплетиран со рендан пармезан. (3200гр)

Рижото со вргањ

450

Класичено ризото со арботио ориз, збогатено со вргањ. Завршен со маслен путер и рендан пармезан. (260гр)

Шиш кебап со три вида месо и хумус

690

Пилешки копан, свинско филе и бифтек печени на жар, цервирани со кремаст хумус, зазики и топли тортиљи. (450гр)

БУРГЕРИ

Фалафел бургер

490

Вегетаријански бургер со сочна фалафел плескавица, врз лепче, со крцкав ајсберг, намачкан со доматен хумус, и свежи резанки домат и кромид. Зачинет со кремасто зазики и додаток од слаток компир и чипотле сос. (650гр)

Класик чизбургер

550

Класичен бургер со сочна јунешка плескавица и течен начос, врз лепче, комплетиран со свежи домати, крцкави корнишони, кромид, кечап, ајсберг, сладок компир и чипотле сос. (650гр)

Железничка бургер

590

Совршен бургер со јунешка плескавица и богат сос од плаво сирење, врз лепче, со додаток на крцкави корнишони и сланина. Комплетиран со сладок компир и чипотле сос. (660гр)

МИБРАСА СКАРА

Аргентински рибај стек

2700

Аргентински рибај стек печен на жар, сервиран со микс печен зеленчук и кремаста салата од целер. (460гр)

Француски т-боун стек

4500

Француски т-боун стек печен на жар, сервиран со микс печен зеленчук и кремаста салата од целер. (800гр)

Јунешки бифтек

1500

Јунешки бифтек печен на жар, сервиран со микс печен зеленчук и кремаста салата од целер. (460гр)

Пилешки копан

450

Пилешки копан печен на жар, сервиран со микс печен зеленчук и кремаста салата од целер. (410гр)

Свинско филе

680

Свинско филе печено на жар, сервирано со микс печен зеленчук и кремаста салата од целер. (410гр)

Свински ребра

680

Свински ребра печени на жар, сервирани со микс печен зеленчук и кремаста салата од целер. (560гр)

МОРСКО

Грилован Шпански октопод со пире од целер

1800

Октопод печен на жар, сервиран со пире од целер. (410гр)

Грилован лосос со пире од целер

900

Лосос печен на жар, сервиран со пире од целер. (350гр)

Бранцин дивоморски

3600 /kg

Бранцин печен на жар, сервиран со микс печен зеленчук и пире од целер.

ДОДАТОЦИ

Печен зеленчук

200

(150гр) (В)

Пире од целер

200

(150гр) (В)

Кремаста салата со целер

200

(150гр) (В)

НАПОЛИТАНСКА ПИЦА

Маргарита

470

Доматен сос, моцарела, босилек, маслиново масло

Чинкве формаџи

500

Моцарела, бри, горгонзола, пармезан, рикота

Прошуто и рукола

620

Доматен сос, моцарела, пармезан, рукола, пршута, шери домат

Диавола

610

Доматен сос, моцарела, корте буена пиканте салама, пармезан

Капричиоза

650

Доматен сос, моцарела, срца од артичоки, шунка, маслинки и печурки.

Фунги и Тартуфо

530

Моцарела, пармезан, тартуфата, пешурки, маслиново масло

Мортаза

650

Моцарела, мортадела, фстаци, пистачо паста робо, рикота, маслиново масло

Наполи

560

Доматен сос, моцарела, капери, инчуни, босилок

Маринара

350

Доматен сос, лук, маслиново, шери робо, босилок

Буфалина

850

Доматен сос, биволска моцарела, свеж босилек, маслиново масло

Калцоне

380

Рикота, моцарела, пармезан, доматен сос