Достапно од 10.00 до 22.30 часот (В) – Вегетаријанска опција

ЗА ДЕЛЕЊЕ

Начос

370

мексикански чипс прелиен со топен кашкавал и пикантен начос кашкавал, сервиран со салса и крем сос. (440гр) (В)

Рол де пољо

300

пилешко филе во крцкава тортиља сервирано со крем сос. (300гр)

Помфрит од сладок компир

300

зачинет пржен сладок компир сервиран со пикантен чипотле дресинг. (350гр) (В)

Тотопос "Љубљанска"

350

чипс од пченкарна тортиља сервиран со салса, крем сос, начос кашкавал и пико де гајо. (220гр)  (В)

Гвакамоле

370

авокадо, свежи домати, кромид, лимета и коријандер, сервирана со Мексикански чипс. (220гр) (В)

Тартар од цвекло

280

цвекло, авокадо, капери и сенф крцкава тортиља сервиран со крцкава тортиља. (220гр) (В)

Хумус

310

кремаста салата од наут, лук, таан, лимон и маслиново масло, сервирана со крцкава тортиља. (280гр) (В)

Лосос рол

460

тортиља, крем сос, лосос, авокадо, спанаќ, киноа, дресинг. (190гр) (В)

САЛАТИ

Љубљанска

340

микс зелена салата, горгонзола, сладок компир, авокадо и карамелизиран орев зачинета со дресинг од маслиново масло, мед и лимон. (380гр) (В)

Амигос

350

марула, пилешко филе, печурки, пармезан, маслинки, мексикански микс и јогуртов дресинг. (510гр)

Бифтек

660

сотиран бифтек сервиран врз рукола, шери домат и пармезан прелиено со балсамико дресинг. (380гр)

Киноа

340

киноа, црвен кромид , авокадо, наут, марула, грашок, пченка, грав, дресинг од маслиново масло, сенф и лимон. (300гр) (В)

Коб

350

авокадо, пилешко филе, варено јајце, домати и крцкава сланина, сервирани врз марула и рукола со дресинг од мед и сенф. (440гр)

Козјо сирење

340

свеж спанаќ, авокадо, поховано козјо сирење, лешници, домати, маслинки и балсамико дресинг. (440гр) (В)

Цезар

350

традиционална Цезар салата со, ајсберг, пилешко филе, тостиран леб, и цезар дресинг. (450гр)

ТАКОС

Карнитас

420

пикантно бавно печено цепкано свинско месо, кромид, начос кашкавал, фрижол, коријандер и пико де гајо. (240гр)

Чили

440

традиционално подготвено пикантно телешко месо, начос кашкавал, пико де гајо, свеж коријандер. (280гр)

Пољо

390

пилешки надкопан, лимета, халапењос, колслау салата и авокадо. (220гр)

Авокадо

360

печен сладок компир со сос од авокадо, црвен кромид, црвен грав и салата. (270гр) (В)

Ракчиња

450

пакчиња, авокадо, црвен кромид, дресинг, ајсберг (250гр) (В)

Класик

440

Пилешко – 440
Свинско – 480
Телешко – 550

нашиот препознатлив такос со кашкавал, начос кашкавал, ориз и месо по избор, сервиран со салса и крем сoс. (480гр)

СПЕЦИЈАЛИТЕТИ

Карнитас

810

бавно печено, зачинето свинско месо сервирано со гвакамоле, пико де гајо, фижол, ајсберг и лимета и топли тортиљи. (720 гр)

Чили кон карне

650

пикантно бавно печено јунешко месо прелиено со кашкавал, сервирано врз пире од сладок компир со чипс, салца, и павлака. (750гр)

Паеља

740

пилешко месо и морски плодови готвени на путер со зачинет ориз, зеленчук, лук, шафран и други зачини. (550гр)

Мароканско пилешко

510

зачинет пилешки надкопан сервиран со хумус, пире од сладок компир, фалавел и колслоу. (470гр)

ВЕГЕ

Фалафел

410

топчести ќофтиња од наут, кромид, морков и магдонос, сервирани со авокадо дресинг, колслоу и црвен хумус. (400гр) (В)

Веге бургер

450

ќофте од наут, морков, куркума, ајзберг, сув домат, карамелизиран кромид, пармезан, домат, сенф, бриош лепче, сервиран со помфрит од сладок компир и чипотле сос.(700гр) (В)

Тампико

410

ориз со печени зеленчуци, печурки, и кашкавал, сервирани со топла тортиља со салса и крем сос. (570гр)

Вргањ на путер

430

сотиран вргањ на путер, хумус, шери домат, лук, интегрален леб, микросалата. (390гр)

АМИГОС КЛАСИЦИ

Кесадија

390

Пилешко – 410
Веге – 390

две тортиљи полнети со растопен кашкавал и избор од пилешко филе, печурки или печени зеленчуци, сервиран со салса и крем сос. (400гр) (В)

Бурито

410

Свинско – 490
Пилешко – 450
Телешко – 550
Веге – 410

голема тортиља полнета со ориз, топен кашкавал, крем сос и избор од пилешко, телешко или свинско месо, или мешани зеленчуци, сервирано со салса. (570гр) (В)

Фахитас

760

Свинско – 800
Пилешко – 760
Телешко – 850

избор од пилешко, телешко, или свинско месо, припремено со микс од зеленчуци и растопен кашкавал, послужено со свежа салата, шест тортиљи, ориз, пико де гајо, салса, фрижол и крем сос. Совршено за двајца. (950гр)

Начос енчилада

510

Пилешко – 510
Телешко – 630

две тортиљи полнети со растопен кашкавал, пикантен начос кашкавал и пилешко или телешко месо, сервирана со пико де гајо. (600гр)

Флаутас

410

три крцкави тортиљи полнети со фета сирење и пилешко филе, сервирани со пико де гајо. (590гр)

ОД ОГНОТ

Бифтек

1250

со фефер сос – 1400
со вргањ – 1450

маринирано јунешко месо печено на оган сервирано со пире од сладок компир, колслоу и микросалата. (505гр)

Бифтек со рузмарин

1250

таљата бифтек прелиен со топол сос од рузмарин, лук и маслиново масло, сервиран со пире од сладок компир и микросалта. (505гр)

Свинско филе

640

со вргањ – 680

маринирано свинско филе печено на оган сервирано пире од сладок компир, колслоу и микросалата. (505гр)

Пилешки копан

410

маринирано пилешко месо печено на оган сервирано со пире од сладок компир, колслоу и микросалата. (505гр)

BBQ ребра

630

зачинети пикантни свински ребренца маринирани во барбикју сос со зачини, печени на тивок оган, сервирани со пире од сладок компир, колслоу и микросалата. (675гр)

Бургер "Масин"

540

уметничко дело пресликано во гурмански оброк. 100% јунешки бургер печен на оган, во бриош лепче, помфрит од сладок компир, пармезан, сув домат, карамелизиран кромид, сенф, ајзберг и пикантен чипотле сос. (670гр)

Бургер "Амигос"

540

100 % јунешки бургер во бриош лепче, начос сос, гвакамоле, крцкава сланина, домат, кромид, ајсберг и чипотле. (650гр)

Октопод

1450

октопод печен на оган сервиран со сладок компир, спанаќ и лајм. (500гр)

ДОДАТОЦИ

Пико де гајо

70

ситно сечкани домати, кромид и халапењоси со сок од лимета (50гр) (В)

Фрижол

70

кремаста салата од црн грав (50гр) (В)

Сос мед и сенф

70

(50гр) (В)

Салса

70

зачинето доматно пире (150гр) (В)

Начос кашкавал

120

растопен пикантен кашкавал (50гр) (В)

Крем сос

70

зачинета павлака (50гр) (В)

Халапењос

90

закиселени лути пиперчиња (50гр) (В)

Гвакамоле

150

кремаста салата од авокадо (50гр) (В)

Тортиља

20

топла пченична тортиља (50гр) (В)