Достапно од 10.00 до 13.00 часот (В) – Вегетаријанска опција

ПОЈАДОК

Авокадо тост

280

Две парчиња тостиран леб, гарниран со кремасто зрело авокадо и сочни шери домати. Завршен со свежи микротревки и две поширани јајца.(300гр)

Палачинки

300

Меки палачинки прелиени со јаворов сируп, путер и свежо шумско овошје, за слатко уживање во секој залак. (350гр)

Крок Мадам

310

Традиционален француски појадок со крцкав леб, богат слој шунка и кашкавал, прелиен со кремаст бешамел сос и завршен со јајце на око. (350гр).

Шакшука со фета

320

Домат, пиперка, кромид и лук, со јајца и кремаста фета. Зачинето со магдонос и послужено со мек леб. (680гр)

Хумус појадок

310

Медитерански појадок со два вида хумус – класичен и со домат, намачкано на крцкав леб, збогатен со кремасто авокадо и закиселен кромид. Сервирано со микротревки. (450гр)

Фалафел врап

280

Вкусен врап со тортиља, полнет со доматен хумус и крцкав фалафел, свеж ајсберг и кремаст зазики. (350гр)

Кајгана со лосос

450

Мека основа од леб, прекриена со богата кајгана од три јајца, парчиња авокадо и димен лосос. Зачинета со власец и послужена со зазики. (350гр)

Кајгана со тартуфата

240

Деликатесна тартуф кајгана, подготвена со три јајца и топен путер, збогатена со луксузна масло од тартуф. Послужена на мек леб и гарнирана со свеж власец за дополнителна арома и елеганција. (350гр)

Чилбир

270

Традиционален чилбир со две поширани јајца на подлога од кремаста павлака и крцкав леб намачкан со масло со лук. Зачинет со масло со црвен пипер и чили за блага љутост, посипан со копар и нане за свежина и арома. (400гр)

Железничка сендвич

370

Моцарела и рикота, дополнети со вкусна мортадела, слатки шери домати и пармезан. Завршени со маслиново масло, пистачио крем и со рукола.

Веге сендвич

350

Kомбинација од моцарела, тиквички и рукола, зачинети со шери домати и маслинки, сè поврзано со намаз од зазики.